yetkili Yorum yapılmamış

Türkiye’de bulunan Almanya Başkonsoloslukları ve Almanya Büyükelçiliği hem ülkede yaşayan Alman vatandaşlarının hem de Almanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının işlemlerini gerçekleştirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Almanya’ya gitmek isteyen kişiler kısa ya da uzun süreli vize başvurularının hepsini Almanya Başkonsoloslukları ve Almanya Büyükelçiliğine randevu almak şartıyla yapabilirler. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları da vize başvurularını bu kurumlara yapmaktadır. Üçüncü ülke vatandaşı tanımı ise bulunduğu ülkenin ya da gitmek istediğinin ülkenin vatandaşı olmayan kişileri kapsamaktadır.

Türk Vatandaşları İçin Konsolosluk İşlemleri

Konsoloslukta T.C vatandaşları için A tipi, C tipi ve D tipi vize başvuruları yapılmaktadır. Kişilerin daha önceki vize başvurularına göre vize başvurularını şahsen yapmaları gerekebilmektedir. Şahsen yapılacak başvurular için kişinin hangi konsolosluktan başvuru yapacağı belirlenmiştir. Almanya Büyükelçiliği Ankara, Almanya Konsolosluğu İstanbul ve Almanya Konsolosluğu İzmir vize başvurularının randevu alınarak yapılabildiği Almanya temsilcilikleridir. Bu temsilciliklerin her birisinin farklı görev bölgeleri vardır. Örneğin Tekirdağ’da ikamet eden birisi Almanya Konsolosluğu İstanbul’a vize başvurusunda bulunurken, Kars’ta ikamet eden birisi Almanya Büyükelçiliği Ankara’ya vize başvurusunda bulunmaktadır. Kişilerin son 5 yılda yapılmış başvuruları ve bu başvuru esnasından alınmış parmak izleri varsa C tipi turist vizesi başvurularını şahsen yapmak yerine vekaletle vize danışmanlık hizmeti aldığı kuruma yaptırabilmektedir. Ulusal vize başvurularının tamamı herhangi istisnai bir durum gözetmeksizin şahsen yapılmaktadır. Alman vatandaşı ile evlenmek isteyen Türk vatandaşları da Ehefähigkeitszeugnis adı verilen ve “Evlilik Ehliyeti Belgesi” olan belgeyi almak için konsolosluk üzerinden başvuru işlemi yapmak zorundadır.

Almanya Vatandaşları İçin Konsolosluk İşlemleri

Almanya vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden kişiler pasaport ve vatandaşlık işlemlerini konsolosluklar üzerinden gerçekleştirmektedir. Alman vatandaşlarının belge tasdik işlemleri de yine konsolosluklar tarafından yapılır. Alman vatandaşlarının Türkiye’de evlenebilmesi için başvurularını konsolosluğa yapmaları gerekir. Alman, Türk ve üçüncü ülke vatandaşlarının Almanya ile ilgili tüm işlemlerinin gerçekleştirme noktası büyükelçilik ve konsolosluklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir