yetkili Yorum yapılmamış

Almanya vize başvurularında farklı vize çeşitleri vardır. Hangi vize çeşidine başvurulacağına göre yapılması gereken işlemler, hazırlanması gereken evraklar ve başvuru süreci farklılık göstermektedir. Almanya vizesi çeşitlerinin belirlenmesinde ülkeye yapılacak seyahatlerin süreleri belirleyici faktör olmaktadır. C tipi, D tipi, A tipi vize çeşitleri Almanya için vize almak isteyenlere sunulan alternatiflerdir.

Vize Çeşitleri Nelerdir?

  • Almanya Transit (A Tipi) Vize
    Bu vize Türkiye çıkışlı bir uçakla Almanya üzerinde farklı bir ülkeye geçiş yapmak isteyen TC vatandaşlarının aldığı bir vizedir. Bahsi geçen şekilde yolculuk yapacak kişilerin Almanya Transit vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu vizeye sahip olan T.C. vatandaşları Almanya aktarması sırasında uluslararası transit bölgesini terk etmeden aktarma yapabilirler. Ayrıca bu vizeye sahip olan kişilerin aktarma sırasında pasaport kontrolünden geçmesine de gerek yoktur. Almanya transit vizesi ile rahatça geçiş yapılabilecek havaalanları Frankfurt ve Münih havaalanlarıdır. Bazı zamanlarda Köln-Bonn, Berlin-Tegel, Düsseldorf ve Hamburg havalimanlarından da transit vize ile geçiş yapmak mümkün olmaktadır. Transit vize ihtiyacı doğduğunda havalimanlarının uygunluğunun kontrol edilmesi önemlidir.
  • Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize
    Almanya vizesi için en çok tercih edilen ve başvuru yapılan vize tipi C tipi vizedir. Kısa süreli vize olarak da bilinen bu vize kısa süreli tüm faaliyetlerde kullanılmak için alınan kültürel, sosyal ya da ticari etkinliklere katılma amacıyla kullanılan Schengen vizesi, C tipi vize olarak da bilinmektedir.
  • Almanya Ulusal (D Tipi) Vize
    Almanya vizesinde 90 günden fazla konaklama talebi olanlar D tipi vizeye başvurmak zorundadırlar. Eğitim, iş ya da aile birleşimi gibi Almanya’da ikamet izni verilmesi gereken durumlarda alınan bu vize için Alman Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’ne birebir başvuru yapılması gerekmektedir.

Tüm Vize Başvurularında Biyometri Zorunluluğu

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan biyometrik işleminin amacı vize başvurusu esnasında biyometrik fotoğraf ve parmak izi verilerinin alınmasını sağlamaktır. Vize başvurusu yapan kişilerin biyometrik işlemi yaptırması zorunludur. Sadece bazı özel durumlarda bu işlem uygulanmamaktadır. Parmak izi almanın fiziksel olarak mümkün olmadığı 12 yaş altındaki çocukların vize başvurularında ve ülke temsilcilerinin Almanya ziyaretlerinde biyometrik işlemi yapılmamaktadır. Parmak izi veremeyecek durumda olan kişilerin bu engellerini belgeleyen tıbbi rapor getirmeleri ile biyometrik işlemden muaf olmaları sağlanır. Biyometrik işlemlerin geçerliliği 5 yıl sürer. Her 5 yılda bir biyometrik işlemin yenilenmesi gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde kafa karıştıran başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak ve vize işlemlerinizi güvenilir ellere emanet etmek için evize.com.tr üzerinden deneyimli ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir