Almanya vizesi için gerekli evraklar 2017

Almanya vizesi için başvuruda bulunurken verilmesi gereken evraklar talep edilen vizeye göre farklılık göstermektedir. A tipi, C tipi ve D tipi olmak üzere 3 farklı vize tipi bulunan Almanya için hangi vizeye ne sebeple başvurduğunuz evrak listelerini etkilemektedir. C tipi Almanya turist vizesine başvurucaklar konaklamaya ilişkin belgeler sunmaları istenecektir, Almanya ticari vize yani iş seyahati amacıyla başvuranlardan ziyaret edecekleri şirketlerin birisinden davetiye almaları istenebilir. Davetiyeli Almanya vizesi aile/akraba ziyareti için başvuranlardan da ziyaret edecekleri aileden davetiye getirmeleri talep edilebilir. Bu taleplerin tamamı tüm Schengen bölgesi ülkelerinin vize işlemlerinde geçerlidir. Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı elde edilmesinden dolayı bölgeye giriş yapanların belirli bir standarta oturtulmuş başvuru sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

D tipi Ulusal Vize başvurusu ise C tipi başvurundan tamamen bağımsız olarak yapılmaktadır. Almanya’da uzun süreli ikamet etmek isteyenlerin aile birleşimi, eğitim ya da çalışma talebi ile yaptıkları başvuruların hem cevap süresi hem de evrak hazırlama süreci daha farklı ve meşakkatlidir. Bu süreçlerde vize başvurusunun onay alması ve evrak hazırlıklarının kolayca tamamlanması için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İDATA üzerinden doksan gün ve daha kısa süresi Almanya vizesi talebinde bulunacakların başvurularını yapmadan önce hazırlamaları gereken bazı önemli evraklar bulunmaktadır. Mesleğinize ve başvuru amacınıza göre değişiklik gösteren bu belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız durumda vize talebinizin olumlu sonuçlanması muhtemeldir. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır, biz bunların hepsini burada tek tek açıklamya çalışacağız.

Kısa süreli başvuru amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aile arkadaş ziyareti (Davetiyeli)
  • Fuar katılımı
  • Ticari amaçlı iş seyahati
  • Turistik (Gezi amaçlı)
  • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da bir kongreye katılma
  • İş arama amaçlı
  • Erasmus (doksan günden kısa süreli)
  • Havaalanı transit vize
  • Öğrenci vizesi (Öğrenci gezileri için)

Burada sıralanan amaçlar doğrultusunda vize talebinde bulunacak iseniz, başvurunuz Almanya Schengen vizesi statüsünde değerlendirelecek olup vize almanız durumunda tüm avrupa ülkelerinde geçerli olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken husus ilk seyahatiniz Almanya olmalıdır.