Büyükelçilikler ve Başkonsoloslukları vize hizmet kalitesini arttırmak amacıyla bir sürü tedbir almış, ancak eleman sayısı yetersizliği, çalışma alanı vb. sınırlı nesnel koşullardan ötürü istenilen ideal durum elde edilememiştir. Son yıllarda Dünyada birçok ülke Büyükelçilik ve Başkonsoloslukları da aynı sorunla karşılaşmış olup, vize başvuru merkezi kanalıyla başvuruda bulunan kişilere daha kapsamlı ve verimli hizmet vermeye başlamışlardır. Bu nedenle, vize talebi yüksek olan ülke Büyükelçilik ve Başkonsoloslukları vize başvuru merkezi yeni model uygulamasını hayata geçirmiş durumdadır.

Ankara Vize Başvuru Danışmanlık Merkezi bulunduğu ülkedeki kanun ve yönetmeliklere göre kayıtlı , operasyonel ticari hizmet veren ve aynı zamanda konsolosluk başvurularına ve yetkililerine aracılık eden sorumlu hizmet kuruluşudur. Ancak, Ankara Vize Başvuru Danışmanlık Merkezi Büyükçilik ve Konsolosluklarının uzantılı bir kuruluşu ve devlet kurumu değildir . Başlıca faaliyet alanları aşağıda sıralanmıştır:

(1) Vize başvurusunda bulunan şahısları kabul etmek. Büyükelçilik/konsoloslukların taleplerine göre her tür vize başvuru evraklarını düzenlemek.

(2) Başvuruda bulunan şahıslara yönelik ara işlem hizmeti vermek: Temel bilgilerin girilmesi, vize merkezi ile Büyükelçilik/konsolosluklar arasında randevunun alınması, pasaport, vize ve başvuru evrakları teslim etmek ve teslim almak vb. hizmetleri içermektedir.

(3)Büyükelçilik/konsoloslukların talebi doğrultusunda, vekaleten vize harcı, ekspres vize harcı ve süper ekspres vize harcı tahsil etmek, Büyükelçilik/konsoloslukları temsilen pasaport ve vizeleri başvuruda bulunan şahıslara teslim etmek.

(4) Büyükelçilik/konsoloslukların talebi doğrultusunda ilgili vize bilgilerini yayınlamak, web sitesi, kabul salonu danışma masası, danışma telefon hattı , e-mail vb. kanallarla başvuran şahısların sorularını yanıtlamak ve ilgili yardımı sağlamak.

(5) Büyükelçilik/konsoloslukların talepleri doğrultusunda başvuruda bulunan şahıslara yönelik diğer gerekli hizmetleri sağlamak.

(6) www.almanyavizesidata-tr.com sitesi Ankara Vize Başvuru Danışmanlık Merkezi şirketine bağlı olarak Almanya vizesi içerikli bilgiler paylaşmakta ve alınan danışmanlık hizmetleri yine Ankara Vize Başvuru Merkezi Danışmanlık tarafından sunulmaktadır.

(6) Alınan ücretler hizmet bedeli karşılığındadır. Almanya Konsolosluğu dahil olmak üzere yetkili firma ve işlemleri sizin adınıza yürüten diğer özel acenteler alınan ücretleri hizmet sunulmuş olduğu taktirde iade etmezler. Hizmetin iadesi yoktur. Ancak kusurlu bulunduğu taktirde düzeltilmesi talep olunabilir.