İDATA

iDATA NEDİR?

iDATA vize başvuru merkezi Almanya ve İtalya konsolosluklarına yapacağınız 90(doksan) gün veya daha kısa süreli başvuruları kabul eden ve bu ülke konsoloslukları tarafından bu işlem için yetkilendirilmiş tek kurumdur. iDATA üzerinden başvuru yapabilmek için online olarak randevu almanız gerekmektedir. Randevusu olmayan şahısların başvuru kabul edilmemektedir. Ancak bazı durumlarda istisna olabilir. İDATA Ankara başta olmak üzere bir kaç şehirde ofisi bulunan kurum kısa sürede önemli pilot şehirlere ofis açarak halkın vize başvurusu için kendisine en yakın İDATA ofisine başvuru yapmasına olanak sağlayarak büyük kolaylık getirmiştir. İDATA Gaziantep ofisi ülkenin doğu ve güneydoğu bölgesinde yaşayanlar için büyük kolaylık oluşturmuştur. Bu bölgelerde ve buraya yakın şehirlerde yaşayan Türk vatandaşları vize başvurularını bu ofisten de yapabilirler. Detaylı bilgi için İDATA’nın tek resmi web adresi olan  i d a t a . c o m . t r’yi ziyaret edebilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Başvuruya gitmeden önce sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamış olmanız gerekmektedir. Önemli eksikleriniz olduğunda iData vize başvuru merkezi dosyalarınızı size tekrar iade ederek tamamlamanızı isteyecektir. Bu durumda yeniden randevu alıp yeniden başvuruya gitmek zorunda kalabilirsiniz. Şirketimiz bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için yapacağınız Almanya vizesi başvurusunda gerekli evrakların hazırlanması konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bilgi ve randevu almak için iletişim numaralarımızı arayıp gerekli desteği alınız.

iDATA ALMANYA VİZESİ HAZIRLANMASI GEREKEN EVRAKLAR

iDATA Almanya Vizesinde;

* Başvuru sahibi ile birlikte gidecek her bir kişi için (çocuklar içinde) ayrı ayrı Almanca olacak şekilde eksiksiz doldurulmuş form ve imzalanmış başvuru formu + vekaletname.

* Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli ve imzalanmış pasaport.

* En az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi.

* Geçerliliği sona ermiş eski pasaportun işlem görmüş sayfalarının fotokopileri olması gerekmektedir.

* 2 adet biometrik 3,5 x 4,5 boyutlarında olması gerekmektedir. Almanya’dan davet eden kişi tarafından verilen davetiye orjinal ve fotokopisi kendi şartlarıyla gitmek isteyen kişiler ise otel rezervasyonu ibraz etmek zorundadır. Başvuru sahibinden tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ( düşünceler ve adres kısmı ) olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı, ıslak kaşe ve imzalı olması gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmek zorundadır.

Uçuş rezervasyonu (gidiş­ – dönüş).

Bu evraklar haricinde kişilerin mesleki durumuna göre hazırlanması  gereken evraklar aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

idata almanya vizesi

Diğer Konsolosluk İşlemleri

Şirketimiz aracılığı ile

  • Almanya’ya doksan günden az yada fazla yapacağınız konaklama veya seyahatleriniz
  • Almanya oturum kartı başvurusu ve yenileme veya Almanya ülkesine geri dönüş
  • Almanya aile birleşimi talepleriniz
  • Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi
  • Belgeleme ve Tasdik İşlemleri
  • Pasaport veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları.

Gibi durumlarda şirketimiz size danışmanlık hizmeti sunmakta ve ayrıca Almanya konsolosluğuna dair işlemleriniz için adınıza randevu alabilmektedir. Hizmetimiz sayesinde konsolosluk işlemlerinizi sorunsuzca tamamlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar

İDATA üzerinden yapılan başvurular kaç günde sonuçlanır?

İDATA üzerinden yapılan başvurular ortalama olarak 15 (on beş) gün içerisinde sonuçlanır. Bu başvurunuzun durumuna göre daha kısa ve uzun süre olabilir. Ticari başvurular genelde 2 (iki) gün içerisinde sonuçlanır.

İDATA üzerinden başvuru yapmak zorunlu mu?

İDATA üzerinden Almanya vize başvuru yapmak zorunlu değildir. İsterseniz konslosluktan randevu alıp müracaatınızı doğrudan konsolosluğa yapabilirsiniz. Ancak uzunca süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

İDATA başvuru merkezleri hangi şehirlerde var?

İDATA şubeleri İdata Ankara başta olmak üzere Bursa, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Trabzon illerinde ofisleri bulunmaktadır. Bu ofislerden Almanya ve İtalya vize başvurularınızı yaşadığınız ile göre yapabilirsiniz. Ancak İtalya vize başvurusu için bilgi alınız değişiklik göstermektedir. Almanya vizesi için her idata ofisinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak Gaziantep ve Trabzon ilinden yapılan başvurular İDATA Ankara şubesine oradan Almanya büyük elçiliğine gönderilmektedir. Buda gecikmelere neden olabilir bu yüzden başvurunuzu direk olarak Ankara ilinden yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Detaylar için 0312 911 29 28 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.